Blog

Jak dobrać kształt i wielkość schodów do pomieszczenia?

Budujesz dom albo urządzasz dwupoziomowe mieszkanie? Sprawdź, jaki typ schodów sprawdzi się w Twoich wnętrzach i jak dobrać szerokość, wysokość i głębokość schodów, żeby były wygodne, funkcjonalne i bezpieczne.

Jakie wymiary powinny mieć schody, żeby były wygodne i funkcjonalne?

Żeby schody były bezpieczne i wygodne w użytkowaniu, powinny mieć określone wymiary. Są to oczywiście wartości umowne, jednak zwykle optymalne dla większości użytkowników.

  • Stopnie nie powinny być wyższe niż 19 cm. Przyjmuje się, że idealna wysokość to 15-18 cm. Dzięki temu możemy wygodnie podnosić nogi i stawiać kroki bez wysiłku.
  • Zakłada się, że zsumowana głębokość i podwójna wysokość jednego stopnia powinny mieścić się w przedziale 60-65 cm.
  • Głębokość stopni nie może być mniejsza niż 25 cm, choć dla osób o dużych rozmiarach stóp ten wymiar powinien zostać zwiększony do około 30-32 cm.
  • W przypadku chodów zabiegowych, w których część stopni ma kształt klinów, przyjmuje się, że ich głębokość powinna mieć w najwęższym miejscu około 16 cm. Licząc 40 cm od balustrady, stopień powinien mieć około 40 cm głębokości.
  • Minimalna szerokość schodów to 80 cm. Jeśli jednak w mieszkaniu lub domu masz więcej miejsca, lepiej zwiększyć ten wymiar do 110 cm. Dzięki temu dwie osoby będą mogły swobodnie się minąć.
  • Jeśli zdecydujesz się na schody ze spocznikiem, powinien on mieć minimum 80 cm szerokości, choć dla wygody najlepiej zwiększyć szerokość do 90-100 cm.

Gdzie zlokalizować schody wewnętrzne?

Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na to pytanie. Należy bowiem wziąć pod uwagę zarówno wielkość domu czy mieszkania (choć w dwupoziomowych mieszkaniach w blokach deweloper z góry wyznacza odpowiednie miejsce), jak i wiek domowników czy tryb ich życia.

W domach jednorodzinnych schody montuje się często w korytarzu czy w holu, a w mieszkaniach – w przedpokoju. Jest to rozwiązanie intuicyjne, ponieważ klatka schodowa zlokalizowana przy ciągu komunikacyjnym umożliwia łatwy dostęp do schodów z każdego pomieszczenia.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie schodów w salonie, np. przy ścianie. Dzięki temu możesz zaoszczędzić miejsce, które byłoby przeznaczone na klatkę schodową. Takie rozwiązanie jest też zaletą w domach, w których domownicy chętnie spędzają czas razem, a do tego nie przeszkadzają im pomieszczenia przejściowe. Schody w salonie nie będą jednak dobre do domów, w których mieszkańcy prowadzą zróżnicowany tryb życia, kładą się spać o różnych godzinach i cenią sobie spokój oraz prywatność

Rodzaje schodów – do jakich pomieszczeń pasują?

Schody powinny być z jednej strony wygodne i funkcjonalne, z drugiej – dopasowane do wielkości pomieszczenia. W przypadku dużych domów i mieszkań jako główne kryteria wyboru schodów można przyjąć przede wszystkim gust domowników i względy estetyczne, ponieważ nie trzeba tak bardzo przejmować się dostępnym miejscem. W mniejszych wnętrzach trzeba znaleźć złoty środek między tym, co najbardziej nam się podoba, a tym, co zmieści się do wnętrza. Przyjrzyjmy się różnym typom schodów.

Schody jednobiegowe, proste

To najprostsza forma schodów, która wyróżnia się brakiem tzw. spocznika. Tego rodzaju schody wyglądają estetycznie i elegancko, ale mogą zabrać sporo miejsca. Żeby zmieściły się w małym domu czy mieszkaniu, musiałyby być dosyć strome, a to zmniejszyłoby ich funkcjonalność.

Przeznaczenie: do przestronnych pomieszczeń.

Schody mieszane jednobiegowe i zabiegowe

Schody mieszane jednobiegowe są podobne do schodów prostych, ale występują w nich stopnie klinowe. Dzięki nim schody zmieniają swój bieg (tylko raz) i skręcają o 90 stopni w lewo lub w prawo. To pozwala nieco zaoszczędzić miejsce. Nie występuje w nich jednak spocznik.

Schody zabiegowe zmieniają kierunek o 180 stopni i również nie występuje w nich spocznik, tylko stopnie klinowe.

Przeznaczenie: do średnich i dużych pomieszczeń.

Schody dwubiegowe

Na określonej wysokości schodów znajduje się tzw. spocznik, czyli prostokątny podest, który pozwala odpocząć nogom i jednocześnie wprowadza drugi bieg (schody zmieniają kierunek o 180 stopni). Wszystkie stopnie mają taki sam kształt.

Przeznaczenie: do dużych, średnich i mniejszych pomieszczeń; świetnie sprawdzają się w otwartej przestrzeni i w zamkniętej klatce schodowej.

Schody trójbiegowe

Są wygodne, dzięki 3 krótkim biegom. Schody zmieniają kierunek aż 2 razy i zwykle są załamane przy dwóch spocznikach. Bieg wyjściowy i wejściowy nie znajdują się bezpośrednio obok siebie, tylko są od siebie oddalone.

Przeznaczenie: do dużych domów oraz wysokich pomieszczeń.

Schody wachlarzowe

To rozwiązanie, które plasuje się pomiędzy schodami zabiegowymi, a spiralnymi. Stopnie w tych schodach łagodnie skręcają i rozchodzą się jak wachlarz. Dzięki temu nie mamy do czynienia z klasycznymi stopniami klinowymi, a jednocześnie możemy zdecydować się na nie, gdy dysponujemy mniejszymi pomieszczeniami.

Przeznaczenie: do dużych, średnich i mniejszych pomieszczeń.

Schody kręcone

Stopnie osadzane są wokół słupa, który pełni funkcję konstrukcji nośnej. Tego rodzaju schody mogą być zlokalizowane zarówno w rogu pomieszczenia czy pod ścianą, jak i na środku pokoju. Stopnie mają kształt klinów.

Przeznaczenie: do każdego rodzaju pomieszczeń, także małych.

Warto wiedzieć! Z czego mogą być wykonane schody?

Duże możliwości aranżacyjne dają stalowe schody na wymiar. Stal bardzo dobrze komponuje się z innymi materiałami (np. drewnem, z którego mogą być wykonane stopnie czy ze szkłem w balustradach), dlatego pasuje do niemal każdego wnętrza. Schody ze stali to synonim najwyższej trwałości, ponadczasowego stylu i olbrzymich możliwości aranżacyjnych.