Blog

Dofinansowanie na wymianę drzwi zewnętrznych – jak z niego skorzystać?

Program dofinansowanie na drzwi zewnętrzne

Wymiana drzwi zewnętrznych może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia strat ciepła w domu. Jeśli chcesz płacić mniej za ogrzewanie i planujesz wymianę stolarki drzwiowej albo kompleksową termomodernizację budynku, możesz ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Sprawdź, ile pieniędzy i na co możesz otrzymać.

Dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Na czym polega program?

„Czyste Powietrze” to rządowy program dotacyjny, którego celem jest wspieranie termomodernizacji domów, a w konsekwencji – poprawa jakości powietrza i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Program jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz lokali wydzielonych w takich budynkach (jeśli mają osobne księgi wieczyste). W ramach programu udzielane są dotacje m.in. na:

  • wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła (na paliwo stałe) na nowoczesne ocieplenie budynku,
  • kompleksową termomodernizację budynków, w tym wymianę okien oraz drzwi zewnętrznych.

Jednym z głównych warunków branych pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie m.in. na drzwi zewnętrzne, jest wysokość dochodów. Przyjrzyjmy się bliżej wymaganiom stawianym wnioskodawcom i możliwościom, jakie daje program.

Warto wiedzieć! Program dofinansowań termoizolacji domów i wymiany pieców grzewczych będzie realizowany – zgodnie z założeniami – do 2029 roku.

Czy można złożyć wniosek i otrzymać dofinansowanie drugi raz?

Tak. Nawet jeśli w przeszłości Twój dom został zmodernizowany ze wsparciem programu „Czyste Powietrze”, nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć wniosek drugi raz. Taką możliwość wprowadzono 3 stycznia 2023 roku. W związku z tym, jeśli poprzednia dotacja nie wystarczyła na sfinansowanie np. drzwi zewnętrznych, teraz masz taką możliwość.

Od czego zacząć i co to znaczy „kompleksowa termomodernizacja”?

Program zakłada, że najwyższe dofinansowanie otrzymają te osoby, które przeprowadzą kompleksową termomodernizację budynku. Co oznacza „kompleksowość” remontu? W rozumieniu programu „Czyste Powietrze” kompleksowa modernizacja to taka, która obejmuje szereg prac w zakresie poprawy termoizolacyjności domu, w oparciu o audyt energetyczny. Audyt wykonuje się przed remontem, a z programu otrzymujesz na ten cel 1200 zł netto. Następnie na podstawie wyników audytu dobiera się źródło ciepła, ociepla się ściany czy wymienia okna i drzwi.

Jeśli nie chcesz przeprowadzać gruntownego remontu, a zależy Ci jedynie na wymianie kilku elementów, w tym drzwi zewnętrznych, nadal możesz ubiegać się o rządowe wsparcie, jednak limit dotacji będzie niższy.

Kto może dostać dofinansowanie i w jakiej wysokości? Poziomy dotacji

O dotację mogą wnioskować tylko właściciele domów już postawionych. Nie ma możliwości ubiegania się o wsparcie w przypadku domów jednorodzinnych, których budowa trwa lub jeszcze się nie zaczęła. Warunek pierwszy jest więc taki: budynek musi zostać zgłoszony do użytkowania najpóźniej do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.

Warunek drugi jest związany z wysokością rocznych dochodów. Determinuje to poziom dofinansowania, jaki możesz otrzymać: 40-55%, 70-80% lub 100% poniesionych wydatków netto (w zależności od rodzaju i zakresu prac). Na jakie kwoty możesz liczyć?

Dofinansowanie na poziomie podstawowym

Możesz otrzymać do 66 tys. zł na kompleksową termomodernizację. Takie dofinansowanie mogą otrzymać osoby fizyczne, których roczny dochód nie przekroczył 135 tys. zł.

Dofinansowanie na poziomie podwyższonym

Jeśli miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 2651 zł, lub w gospodarstwie wieloosobowym 1894 zł, to taki wnioskodawca kwalifikuje się do otrzymania podwyższonego poziomu dofinansowania. Możesz otrzymać maksymalnie 99 tys. zł.

Dofinansowanie na poziomie najwyższym

Do najwyższego dofinansowania kwalifikują się osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym. W ramach tej dotacji możesz otrzymać do 135 tys. zł. W tym przypadku za drzwi zewnętrzne zapłacisz tylko tyle, ile wynosi podatek VAT.

Wskazówka! Na stronie czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/ znajdziesz kalkulator dotacji i obliczysz, na jaką kwotę możesz liczyć.

Warto wiedzieć, że jeśli korzystasz z programu „Czyste Powietrze”, możesz też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT. Wysokość takiej ulgi to maksymalnie 53 tys. zł.

Jakie kryteria muszą spełniać drzwi?

Drzwi (i okna), które podlegają dofinansowaniu, muszą mieć określoną przenikalność – maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła (U) takiej stolarki to 1,3 W/(m2*K). Ponadto drzwi i okna muszą znajdować się w pomieszczeniach ogrzewanych, które oddzielają takie wnętrza od środowiska zewnętrznego.

W Pakro znajdziesz takie drzwi, które spełniają kryteria programu „Czyste Powietrze”. Zobacz pełną ofertę drzwi lub skontaktuj się z naszym doradcą.